Poznaj najpopularniejsze stereotypy na temat wpływu kolorów na wystrój wnętrza

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak wielki wpływ na nasz nastrój i samopoczucie mają dominujące kolory zastosowane we wnętrzu. Jednak, wbrew pozorom, ich symbolika i oddziaływanie potrafią być zgoła inne od stereotypów. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze stereotypy związane z kolorystyką domowych przestrzeni.

„Czarny kolor jest za smutny do zastosowania w domu”

Choć w naszej kulturze czerń faktycznie ma pewne konotacje ze smutkiem, wcale nie oznacza, że są to jedyne uprawnione z nią skojarzenia. W końcu oficjalnym eleganckim kolorem jest właśnie czerń. Po latach nieoficjalnego wykluczenia coraz odważniej pojawia się we wnętrzach domów, co ciekawe wcale ich nie przytłaczając. Odpowiednio dobrane dodatki w tej barwie dodają wnętrzu szlachetności, ekskluzywności i blichtru, szczególnie jeśli są łączone ze złotem miedzią czy srebrnem.

„Biały szybko się brudzi i jest bardzo zimny w odbiorze”

Niektórym biel kojarzy się z pustką, powiewem chłodu. Jednak dla wielu, także architektów i projektantów wnętrz, biel jest uosobieniem czystości, potencjału i dobrego gustu. Kwestia doboru specjalistycznej farby zagwarantuje nam czyste ściany. Biel jest również świetną bazą do tworzenia wyrafinowanych i spersonalizowanych akcentów, na przykład barwnego graffiti, lub też łączenia z bogatymi – pod względem wzornictwa – tapetami czy reprodukcjami obrazów.

„Na jasnych panelach i parkietach bardziej widać brud”

Tak to już bywa, że w praktyce na białej podłodze kurz widać nawet mniej aniżeli na ciemnobrązowych parkietach. Potwierdzi to każdy, kto miał porównanie. Dlatego też osoby, które rozważają zakup białych, celowo postarzanych desek lub szarych paneli świetnie wpisujących się w skandynawską stylistykę, nie powinny ograniczać swojego wyboru tylko dlatego, że spotkały się z uprzedzeniem dotyczącym widoczności pyłków i drobnych zanieczyszczeń.

Więcej o kolorach i doświadczeniach naszych projektantów wnętrz już wkrótce….

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM