Załóż sobie ogród swobodny

Ogród swobodny, nazywany także nieformalnym, to szaleństwo nieregularnych form i kształtów. Jest przeciwieństwem ogrodów nowoczesnych, formalnych, czyli geometrycznych.

To ulubiona forma ogrodu wielu właścicieli działek, szczególnie tych większych, podmiejskich lub wiejskich w sporej odległości od sąsiada lub w otoczeniu lasów i łąk. Takie ogrody idealnie pasują do działek o nieregularnych kształtach, można tak je założyć , aby stworzyć mnóstwo urokliwych zakątków, gdzie wzrok będzie naturalnie podążał za poszczególnymi jego elementami, częściami przestrzeni.

Charakteryzuje się swobodnymi liniami w architekturze, nasadzaniu roślin i prowadzeniu formy. Idealnie wygląda na tle malowniczego krajobrazu i budynków o tradycyjnej architekturze. Dostosowany do otoczenia, wkomponowany w nie, sprawia wrażenie przenikającego. W tym stylu dążymy do maksymalnego zastosowania naturalnych materiałów. Tworzymy i budujemy z nich linie murków, ścieżek, kaskady. Wykorzystujemy wszelkiego rodzaju kamienie, cegły i różne gatunki drewna. Z nich tworzymy także małą architekturę - ławki, huśtawki, a nawet tarasy.

Stosujemy bardzo bogatą, gęstą formę nasadzeń i mnogość gatunków. Ogrody swobodne często porównywane są z ogrodami naturalistycznymi, czyli z takimi, które z założenia wnikają w krajobraz tworząc całość, gdzie zaciera się granica między nasadzeniami a zastanymi roślinami.

Królują tu trawy ozdobne, pęcherznice, tawuły japońskie, berberysy, hosty, derenie, kosodrzewiny…. lista nie ma końca - musi być wielogatunkowo, kolorowo i kwitnąco.

Kto pokocha taki ogród? Naszym zdanim każdy :)

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM